Čo s mliekom v prsníkoch, keď dieťa odmieta dojčenie?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

moje 9-mesačné dieťatko úplne odmieta prsník.

Mám si mlieko odsávať?

Ak áno, tak ako často?

Je potrebné navštíviť gynekológa, aby zastavil laktáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

prečo sa bábätko takto kŕmi? Väčšinou to býva z dôvodu prílišnej rýchlosti podávania príkrmov. Teraz by bábo malo dostávať obed, desiatu a prípadne niektorý ďalší chod, po ktorom nasleduje dojčenie. Plus dojčenie na požiadanie počas dňa a dojčenie v noci. Žiadne UM a maximálne voda na pitie, aby sa naučilo postupne piť (nie sať). Ďalšie chody stačí zaviesť postupne cca do 1 roku - raňajky, desiata, obed, olovrant, večera a stále priebežne dojčiť aj v noci na požiadanie.

Mamičky niekedy postupujú rýchlejšie, vynechávajú dojčenie a namiesto neho podávajú príkrm. Preto klesne laktácia a bábo potom odmieta dojčenie. Čo sa dá robiť - skúšať, skúšať, skúšať. Ponúkať napr. v noci, po spaní, počas dňa... Nenútiť, ale ponúkať.

Pokiaľ by bábo stále odmietalo, tak je potrebné nahradiť dávky MM mliekom umelým, prípadne Vaším odsatým. Každá kvapka MM je dobrá. Takže pokiaľ nejaké MM odsajete, môžete ho samozrejme podať.

Pokiaľ dôjde k odstaveniu a už nebudete chcieť odsávať a nebudete mať žiadne problémy, (nalievanie pŕs, zápaly, nadmerná bolesť), tak nie je nutné riešiť s gynekológom. Laktácia postupne odznie ako sa mlieko prestane odoberať. Pri silne naliatých prsiach odstriekajte do úľavy, nie viac. Prsia chlaďte a môžete piť mätový či šalviový čaj.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová