Dojčím a mám hrčku v prsníku. Ako sa jej zbavím?

Zodpovedané
17. nov 2021

Dobrý deň,

mám hrču v prsníku. Dojčím dvojmesačné bábätko a už dva dni mám hrčku v prsníku. Nejde absolútne von. Odsávam, masírujem, dieťa častejšie prikladám a stále je tam. Bojím sa, že prídem o mlieko. Keď odsávam, tak odsajem vždy okolo 80 ml mlieka.

Boli to, ale nie je to až taká strašná bolesť. Teplotu nemám, iba včera som mala trošku zvýšenú.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

prsia v tejto dobe veľa pracujú a mliečne žľazy môžu takto zdurieť. Retencie sú na začiatku dojčenia typické.

Skúste hrču pri dojčení prstami jemne stláčať a pred dojčením nahriať. Po dojčení schladiť.

Keby sa nedarilo, tak môžete požiadať gynekológa pre istotu o sono, prípadne o antibiotiká. Zápal nemusí vždy sprevádzať teplota. Pri neliečenom zápale sa môžu problémy zhoršovať.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová