Dojčím iba z jedného prsníka a mám pocit, že sa mi zrazilo mlieko. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
12. mar 2021

Dobrý deň,

dojčím 18 mesačnú dcérku a pred 2 dňami ma začali pobolievať prsia. Dojčím iba z jedného prsníka. Na jednej strane to mám tvrdé ako keby sa mi mlieko zrazilo.

Mlieko zatiaľ mám.

Čo mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

zrejme pôjde o tzv. retenciu - bolestivé zatvrdnuté miesto na prsníku. Je bolestivé na pohmat, môže byť teplejšie, začervenané. Je to vlastne nábeh na zápal, takže je dôležité sa problému venovať, aby neprerástol v mastitídu.

1) Ak je miesto zo strany akoby u podpazuší, nakojte v tzv. futbalovej polohe, skrátka tak, a by bábätku brada smerovala k danému miestu. Pri dojčení môžete miesto stláčať dlaňou a prstami. Pred dojčením skúste miesto nahriať (v sprche, alebo nahriatym obkladom.
2) Pokúste sa namiesto plochou dlane rozmasírovať (opäť po nahriatí) a prípadne odsať, ale dojčenie je lepšie.
3) Po rozmasírovaní či nakojení schlaďte - napr. mrazený hrášok zabalený do utierky, plienky.
4) Môžete skúsiť obklad z tvarohu, strúhaného zemiak, kapusta a pod.

Keby sa pridala teplota či horúčka a problém sa zhoršoval, môžete Paralen, Ibalgin a pod, ak sa nezlepší do 48 hodín, skôr sa bude zhoršovať, neostane než navštíviť lekára a brať antibiotiká.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová