Dojčím trojmesačné dieťa a mlieko mi začalo málo tiecť. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
19. jan 2021

Dobrý deň,

dcérka má 3 mesiace a do teraz som ju normálne kojila bez problémov. A zrazu ako keby som nemala dostatok mlieka a ani mi tak netečie. Dcérka sa len trápi. Všetko dodržiavam - aj stravu a aj pitný režim.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, ako teraz dojčenie vyzerá, ako často dojčíte, ako často v noci. Či spoločne spíte. Odhadujem, že mohlo dôjsť k miernemu poklesu laktácie.

Zároveň okolo 3. mesiaca sa postupne mlieko prestáva tvoriť toľko "do zásoby". Prsia sa už nenalievajú, prúd nie je tak silný. Príroda ako keby hovorila: Bábätko, teraz už je na tebe, aby si si vysalo svoju dávku samo. Mlieko sa tvorí viac a viac až v priebehu dojčenia a sanie môže byť pre bábätko trochu náročnejšie.

Buďte trpezlivá, dojčite často, skúste prekojiť niekoľko nocí - spoločné spanie a dojčenie v noci. Počas dňa často striedajte prsia, dojčite vždy z oboch pŕs a niekoľkokrát ich počas dojčenia vystriedajte.

Meňte polohy a vyskúšajte tzv. saciu polohu - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová