Existuje niečo na podporu hustoty a tvorby mlieka?

Zodpovedané
5. nov 2020

Dobrý deň,

mám dvojmesačného synčeka, ktorý je po kojení hladný a zlostivý. Budí sa po polhodine - hodine. V noci nemôže zaspať, zaspí až nadránom a musíme ho dokrmovať Nutrilonom.

Aj po zjedení umelého mlieka pýta jesť. Váhu má 5,5 kg.

Mám málo mlieka?

Prekonala som dva zápaly prsníkov.V ľavom prsníku sa mi objavila zase zatvrdnutá hrčka.

Existuje niečo na podporu hustoty a tvorby mlieka?

Mám kojenie vzdať a prejsť na umelé mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete ako často dojčíte. Každú polhodinu? Ako často v noci? Tiež neviem, aký je doteraz váhový prírastok. Nepoznám množstvo dokrmu - ako často a koľko dostáva.

Ak syn vážil cca 3,5 kg a teraz má 5,5, potom je váha OK. Aj v prípade, že by vážil 4 kg a pribral za 8 týždňov 1500 g , tak je prírastok ok.

Všeobecne odporúčam dojčiť na požiadanie, teda tak často a tak dlho, ako bábätko chce. Ste si istá, že je hladný? Môže to byť len potreba blízkosti, potreba sa správať, potreba sať (niektoré deti ju majú veľmi silnú.

Dojčenie nie je len o nasýtení hladu, ale o nasýtení všetkých potrieb - potreby byť s mamičkou, potreby bezpečia a istoty. Čo vyskúšať šatku alebo nosič. Bábätko sa v ňom po dojčení upokojí.

Ohľadom hrčky - je bolestivá na dotyk, je prsník horúci a začervenaný? Skúste nadojčiť v takej polohe, aby k hrčke mierila brada bábätka. Môžete prsník pred dojčením nahriať.

Ak by sa hrčka nezlepšila, určite riešte s gynekológom.

Môžete skúsiť dojčiť v tzv. sacej polohe viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/. Dojčenie je potom efektívnejšie, bábätko si môže samo riadiť svoju polohu, či a ako veľmi saje a pod.

Pokiaľ by sa situácia nezlepšila ani, skúste pouvažovať o pozvaní LP domov. Stále je možnosť plného výlučného dojčenia.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová