Existujú lieky na zastavenie laktácie?

Zodpovedané
8. sep 2022

Dobrý deň,

nedávno som narazila na info, že existujú lieky na ukončenie laktácie.

Ako také lieky fungujú?

Môže sa dieťa popri takýchto liekoch ešte prikladať?

Skončia lieky tvorbu mlieka i napriek prikladaniu dieťaťa?

Je ešte niečo, čo mi viete poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že úplne nerozumiem otázke. Laktáciu je možné zastaviť liekmi, ale vždy záleží od okolnosti konkrétnej diagnózy a je potrebné dohodnúť sa s lekárom.

Dôvodom je zastavenie laktácie po pôrode zo zdravotných dôvodov - nie je možné ďalej dojčiť, bábätko zomrelo, má nejaký vážny zdravotný handicap alebo mamička zo zdravotných dôvodov nemôže dojčiť. Týchto dôvodov je však veľmi málo. Skoro vždy je možné sa dohodnúť na nejakej forme dojčenia či odsávania a podávania MM bábätku alternatívne.

Zastavenie laktácie medikáciou a zároveň dojčiť nedáva zmysel. Dojčenie a sanie laktáciu opäť stimuluje, tieto dve činnosti idú teda úplne proti sebe.

Pokiaľ dúfate, že utlmením laktácie sa bábätko odstaví, potom je to veľmi nepravdepodobné. Nemám info ako je bábätko staré a ani to, či mlieko tečie.

Staršie deti sa často dojčia z mnohých iných dôvodov než kvôli saniu MM.

Dojčenie je vzťah, je to láska, dotyk, výsada mamičky a bábätka, ich intímna chvíľka. Odstavenie je úplne prirodzená vec, ku ktorej jednoducho jedného dňa dôjde. Je to dôležitý krok v osamostatnení bábätka. Niekedy úplne prirodzene, inokedy trochu nátlakom jednej zo strán - mamičky alebo bábätka.

Ohľadom odstavenia je tu v poradni veľa rád, odporúčam ich prejsť.

Dúfam, že som odpovedala dostatočne detailne a prajem, aby sa Vám podarilo nájsť pre Vás aj Vaše mimi vhodný kompromis.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová