Existujú prípravky na stabilizáciu nadmernej laktácie?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

všade na internete nachádzam články o zvýšení laktácie, ale neviem nájsť informácie, ako ju znížiť - normalizovať.

Som týždeň po pôrode a prsia sa mi extrémne nalievajú, sú horúce a tvrdnú. Dcéru dojčím pomerne často, ale aj tak musím pred každým dojčením mlieko odstriekať, aby bola schopná bradavku vziať do pusy. Rada by som pokračovala v dojčení, ale zatiaľ je to pre mňa veľmi fyzicky náročné. Musím stále odsávať aj v noci. Verím, že sa to časom môže zlepšiť, ale ak je možnosť to urýchliť, bola by som rada, keby ste mi poradili ako.

Existujú nejaké prípravky, ktoré by mi pomohli stabilizovať nadmernú laktáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

týždeň po pôrode je podobný stav celkom normálny a verte, že lepší ako keby ste mali mlieka nedostatok a bábätko neprospievalo. Ono sa to postupne upraví.

Teraz postupujte tak, že kedykoľvek sa prsia bolestivo nalejú, sú citlivé, horúce, tak nahrejte, odsajte (alebo nadojčíte) a potom chlaďte (napríklad mrazenou zeleninou v utierke. Ak budete odsávať, tak ich do úľavy. Nie viac. Ak budete mať v prsiach zatvrdliny v určitom konkrétnom mieste, tak je fajn nadojčiť v takej polohe, aby brada bábätka mierila k zatvrdline. Odsaté mlieko môžete mraziť, neskôr použijete napríklad do kaší a pod.

Dojčite na požiadanie, teda tak často a tak dlho, ako chce bábätko. Pri každom dojčení by som odporučila nadojčiť z obidvoch pŕs.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová