Je bežné mať opuch pri väčšej tvorbe mlieka?

Zodpovedané
1. mar 2024

Dobrý deň.

moju 2,5-mesačnú dcérku dojčím od narodenia približne každé dve hodiny. Teda v noci menej. To si mlieko odstriekam - odsajem ručnou odsávačkou. Mlieka mám zatiaľ dostatok (možno až prebytok).

Asi po mesiaci dojčenia som musela riešiť zápal prsníka aj s abscesom, ktorý bol odstránený punkciou. Aktuálne mám už asi 2 týždne na tom istom prsníku, resp. tesne nad ním (cca oblasť 2/3 rebra) opuch horizontálne. Keďže sono neukázalo nič špecifické, iba prsnú žľazu, skúšala som si ju z obavy pred možným opätovným upchatím mliekovodu masírovať. To asi nebol úplne najlepší nápad, lebo teraz je miesto na dotyk bolestivé ako modrina a opuch pretrváva.

Môže byť takýto opuch normálny pri väčšej tvorbe mlieka?

Upraví sa po čase sám?

Ako čo najlepšie postupovať?

Už som zúfalá a chcela by som si dojčenie opäť užívať.

Ďakujem

Dobrý deň,

predovšetkým neodporúčam odsávať pravidelne, len pokiaľ sú prsia bolestivé, naliate a iba do úľavy. Inak sa laktácia neprirodzene navyšuje a hrozia práve možné opakované zápaly.

K Vášmu problému - opuch bežná nie je, zvlášť nie dlhodobo. Pokiaľ ide o retenciu, teda bolestivú zatvrdlinu, potom je dobré nahriať, odsať/nadojčiť a potom schladiť. Babskou radou je tvarohový zábal.

Veľmi odporúčam skúsiť dojčiť v sacej polohe - viď mamila.sk. Pri každom dojčení odporúčam striedať prsia, teda pri jednom dojčení dojčiť z oboch pŕs. Je to tiež prevencia zápalu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová