Je bezpečné piť feniklový čaj počas dojčenia?

Zodpovedané
21. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vhodnosti pitia feniklového čaju počas dojčenia. V prvých mesiacoch dojčenia som ho pila dosť. Nachádza sa skoro vo všetkých čajoch na podporu dojčenia, aj v kapsulách. Užívala som 1 balenie Motherlove More Milk plus v odporúčanom dávkovaní. Neskôr som pila čaj pre dojčiace značky dm babylove, striedavo s Lerrosom a Weledou 1 šálku denne. K tomu 1 šálku feniklového čaju značky Alnatura. Z feniklového som spotrebovala celkovo 60 ks balenie.

Teraz som sa dočítala, že estragol nachádzajúci sa v tejto rastline je karcinogénny, preto sa neodporúča ani počas dojčenia a ani pre malé deti. Som z toho šokovaná.

Ako môžu takéto niečo predať mamičkám aj v lekárňach?

Mohla som pitím týchto čajov ublížiť bábätku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom karcinogénneho vplyvu feniklového čaju som nikdy nepočula. Feniklový čaj sa všeobecne odporúča ako prevencia obávaných „prdíkov“

Ja osobne odporúčam mamičkám zdravú vyváženú stravu a pitný režim založený na vode, prípadne riedených ovocných šťavách. Nie som nutričný terapeut. Trúfnem si odhadnúť, že čaj v bežnom množstve niekoľkých šálok denne je v poriadku. Bolo by prekvapujúce, keby karcinogénna látka bola schválená v čaji odporúčanom dojčiacim mamičkám či deťom.

Pre konkrétnejšiu odpoveď Vás musím odkázať na odborníka na výživu.
Snáď som trochu pomohla.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová