Je ešte priskoro prikrmovať 6 mesačné dieťa?

Zodpovedané
5. apr 2019

Dobrý deň,

môj syn má 6 mesiacov a 1 týždeň a od narodenia ho plne kojím. S kojením žiadne problémy nie sú, dieťa prosperuje, rastie ako má, kojím na požiadanie. A to cez deň každé 2 hodiny, v noci 3-3,5 hodiny. Pediater mi odporučil začať s príkrmami.

Dnes je to ôsmy deň, čo dávam zeleninové pyré. A to jeden, maximálne dva druhy na špičke lyžičky. Nenútene vždy v čase, keď je už mierne hladný. Pyré mu musím zotrieť o hornú peru a ďasna. Syn to však prevaľuje v puse z boka nabok akoby vôbec nevedel, čo s tým má robiť. Pokým prehĺtne, tak prejdú dlhé minúty. Takto dáme maximálne jednu lyžičku za 15-20 minút.

Znamena to, že je na príkrm skoro, alebo to len trvá dlhšiu dobu naučiť sa papať?

Ďakujem

Dobrý deň,

javí o jedlo záujem? Otáča hlavu, keď vy jete, naťahuje ručičky, chce ochutnať? Ak áno, potom je ten správny čas.

Niekedy stačí počkať týždeň, či dva.

Na druhú stranu, jednou z úloh zavádzania príkrmu je práve spomínané spracovanie jedla.

Ďalej samozrejme rozšírenie jedálnička dieťaťa, ale hlavne a predovšetkým práve schopnosť jedlo spracovať, nové pohyby jazyka, hovoridiel.

Takže buďte trpezlivá, ponúkajte, dávajte ochutnať, nenúťte. Jedzte spolu s bábätkom pri stole, aby videlo, že aj vy jete.

Netlačte na pílu a nerobte z jedla divadlo. Proste učte dieťa, že jedlo je spoločenská udalosť, ktorú si užívame.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová