Je ešte šanca dojčiť po odmietnutí prsníkov?

Zodpovedané
19. sep 2020

Dobrý deň,

moja štvormesačná dcérka odmietla prsníky. Dojčenie prebiehalo s plačom, až zadúšaním sa. Nosíme sa v šatke, spíme spolu, cumlík odmietla hneď na začiatku.

Nočné kŕmenie bolo len pár dní a už ani to nechce. Prisávala sa správne. V období, keď mi zomrel starý otec, tak sa všetko zmenilo. Odsávam si mliečko a dostáva ho namiesto umelého.

Je možné znova dojčiť, alebo je to už stratené?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak tomu správne rozumiem, doposiaľ sa dcérka dojčila normálne na požiadanie, teda podľa potreby. Teraz ste prežili veľmi stresové obdobie spojené so smrťou a od tej doby sa bábätko neprisáva.

Veľký stres, ktorý zažívate, môže samozrejme veľmi ovplyvniť aj bábätko a dojčenie. Ak je zachovaná laktácia, vy odsávate, ste v maximálnom kontakte s bábätkom, je veľká šanca, že sa všetko vráti opäť k plnému dojčenia, akonáhle dôjde k spracovaniu stresu a upokojenie situácie. Robíte maximum preto, aby sa tak stalo.

Ak je môj predpoklad o situácii chybný, potrebujem viac informácií - ako sa doteraz bábätko kojilo ako často, ako dlho, ako je dokrmovanie. ako často si hovorilo a hovorí teraz o dojčení. Ako prebiehalo dojčenia spočiatku a ako teraz - správanie bábätka, inštiktívne správanie, hľadanie. Potom budem môcť lepšie poradiť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová