Je možné obnoviť laktáciu v prsníku, z ktorého dlhodobo nedojčím?

Zodpovedané
30. jún 2023

Dobrý deň,

klasický scenár - dcéra preferovala jeden prsník pred druhým. Ja som to neustriehla a jeden prsník sa mi odstavil. Už asi 3 mesiace dojčím len z jedného.

Zo začiatku som to neriešila, lebo som mala v pláne dcéru odstaviť. Teraz som to však prehodnotila a ak by to bolo možné, dojčila by som ju aj naďalej. Avšak ideálne by som ju chcela dojčiť z obidvoch prsníkov.

Je možné plne obnoviť laktáciu v odstavenom prsníku?

„Odstavený" nie je úplne. Pri stlačení z neho nejaké mlieko ešte tečie... ale máličko.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

skúste pátrať aj v predošlých odpovediach, táto otázka sa tu rieši relatívne často.

Skúsiť to môžete. Je jednoducho potrebné z daného prsníka dojčiť, dojčiť a dojčiť, prípadne odsávať. Keď je odber, bude aj ponuka. Prsom začínajte, potom dajte druhé a potom opäť končite týmto.

Uvidíte, či bude aj dcéra spolupracovať. Nečudujte sa, ak sa bude pri prsníku hnevať. Mliečko jej z neho netečie tak ako z druhého. Skúste z neho odsávať, jednoducho ho musíte "rozpumpovať" 🙂.

Je skvelé, že naďalej dojčíte a veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová