Je možné začať dojčiť 11-týždňové dieťa?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

môj syn má 11 týždňov, narodil sa sekciou. Po pôrode bol 6 dní v inej nemocnici ako ja, pretože sa narodil v 35. týždni. Skúšala som dojčiť, no malý sa nedokázal prisať. Odsávala som si mlieko, no nedarilo sa mi.

Syn pije umelé mlieko Nutrilon AR kvôli refluxu.

Myslím si, že išlo skôr o psychoblok. Pôrod a udalosti po ňom neboli pre mňa dobre. Včera som si pri sprchovaní musela masírovať prsia, lebo ma pobolievali a z pravej sa mi vytlačila žltá tekutina.

Môže ísť o mlieko?

Je možné aj vo veku 11 týždňov začať dojčiť dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

začať dojčiť samozrejme môžete - jednoducho to skúste. Nečakajte zázraky, ale občas to vyjde.

Pokiaľ sa syn začne prisávať a bude sa snažiť sať, skúste namiesto fľaštičky dávať príkrm UM cievkou priamo na prsníku.

Naučíte tak bábätko sať z prsníka a zároveň podporíte opäť laktáciu a mlieko sa môže začať znovu tvoriť. Info o dokrme cievkou na www.mamila.sk.

Každá kvapka dobrá a teraz, keď už ste v pohode, prečo to neskúsiť. Prípadne je možné kontaktovať dobrú LP v okolí, aby Vás navštívila a ukázala možné polohy, prebrala riziká, čo je ok.

Je skvelé, že o dojčení uvažujete.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová