Je možné zachrániť dojčenie u 8 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
23. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Keď mojej 8 mesačnej dcérke začali rásť zúbky, tak začala odmietať prisatie. A to najskôr len cez deň, ale teraz už odmieta aj večer a v noci.

Začala som jej mlieko odsávať. Cítim, že ho mám menej, keďže sa už vôbec nechce prisať. Skúšali sme rôzne polohy dojčenia, ale nepomohlo to. Od obdobia ako jej idú zúbky, tak si vyslovene žiada cumlík. Predtým ho skoro nikdy nepoužívala.

Je ešte možné dojčenie v našom prípade zachrániť?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

to, čo popisujete sa často stáva pri raste zúbkov. Deti sa buď chcú dojčiť stále, alebo naopak - nový pocit v pusinke spôsobí bojkot dojčenia.

Neviem, ako dlho už situácia trvá, ale odporučila by som taký SOS režim - čo najčastejší kontakt, spoločné spanie a pokusy dojčiť v noci.

Cumlík nedávajte, ponúkajte prsník. Ak odsávate, tak dávajte piť v obyčajnom poháriku, nie vo fľaštičke. Odsávať môžete pre podporu a stimuláciu laktácie.

Nenúťte prsník, len ponúkajte. Skúste zintenzívniť kontakt - spoločné kúpanie, bláznenie, maznanie a pod. Skúste ergonosič alebo šatku. Na zúbky skúste chladivý gél, cmúľať kovovú lyžičku (pod dohľadom), hryzatko.

Držím palce, v 8. mesiacoch ešte nič nie je stratené a všetko sa môže rýchlo obrátiť k lepšiemu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová