Je možné, že večer už nemusím mať mlieko?

Zodpovedané
11. jún 2019

Dobrý deň,

mám dvojmesačné plne kojené bábätko. Občas mávame také dni, že je často na prsníku. Chvíľami aj každú hodinu. Cez deň málo spí a ja mám pocit, že sa mi nestíha tvoriť mlieko.

Keď si večer stlačím prsník, tak mi nič nejde. Keď sa syn prisáva, tak štrajkuje.

Je možné, že večer už nemusím mať po celom dni mlieko?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

popoludní a večer klesá hladina hormónov podporujúcich tvorbu mlieka v krvi mamičky.

Mlieko teda tečie menej a pre bábätko je ťažšie ho vysať. To však neznamená, že tam nie je. Večer býva často dojčenie dlhšie, problematickejšie a častejšie.

Bábätká sa popoludní a večer často rozčuľujú, zaspávajú, chcú byť na prsníku takmer stále.

Naopak v noci sa hladina hormónov zvyšuje, mlieko sa tvorí veľa a intenzívne tečie.
Dojčite podľa potreby bábätka, často striedajte prsia a skúste dojčiť častejšie v noci. Veľmi odporúčam spoločné spanie.

Pokuse sa príliš nesledovať čas, frekvenciu a dĺžku dojčenia. Často to skresľuje a predovšetkým stresuje mamičky a aj bábätko.

Ak váhovo bábo prospieva, je spokojné a dostatočne ciká, tak je všetko OK.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová