Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je šanca na dojčenie, keď mám málo mliečnych žliaz?

Zodpovedané
29. okt 2019

Dobrý deň,

som pred pôrodom cca 6 týždňov a chcem vedieť či sa môže mlieko rozbehnúť aj napriek tomu, že mám málo mliečnych žliaz.

Pri prvom dieťatku sa mi ani 3 týždne po pôrode nepodarilo mlieko rozbehnúť aj napriek doplnkom, homeopatikám, úprave stravy, prikladaniu, masážam. Už v pôrodnici mi tretí deň po pôrode dieťatko stále hrozne plakalo a dokrmovali sme umelým mliekom. Potom sa to zlepšilo.

Po nejakej dobe som bola na sonografickom vyšetrení prsníkov a lekárka mi povedala, že mám tak málo žliaz, že ani pri druhom dieťatku sa mi mlieko nerozbehne. Vraj sa nemá kde tvoriť a je zbytočné aj sa o to vôbec aj snažiť. Mám to hneď aj v pôrodnici povedať.

Je možné aj napriek tomuto problému plne dojčiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že s takou diagnózou či informáciou som sa ešte nestretla. Naopak platí informácia, že výlučne dojčiť môže viac ako 90% žien. Jednalo by sa teda o veľkú anomáliu.

Pre rozbehnutie dojčenia je najdôležitejšie skoré priloženie - ideálne samoprisatie a potom neustály kontakt s bábätkom a dojčenie tak často a tak dlho, ako bábätko chce.

Odporučila by som sa porozhliadnuť po dobrej LP (https://www.mamila.sk/) a dohodnúť si s ňou konzultáciu ešte v pôrodnici, alebo ihneď po návrate z pôrodnice, aby všetko ukázala, poradila a odporučila individuálny postup.

Držím palce.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová