Je šanca rozbehnúť dojčenie v 7. týždni?

Zodpovedané
28. máj 2021

Dobrý deň,

dcérka má 7 týždňov a chcela by som u nej rozbehnúť dojčenie. Keď mala 3 týždne, tak sme zistili, že málo priberá. Museli sme ju dokrmovať umelým liekom. Najskôr len večer. Problém bol, že po hodine dojčenia bola nepokojná a plakala, tak som jej začala dávať viac UM. Menej dojčím, aby sa mi nazbieralo mlieko. Mám však pocit, že je ho čoraz menej.

Keď je unavená, tak sa nechce prisať, plače a odťahuje sa. Keď sa ju snažím dojčiť i napriek odťahovaniu, tak zaspí od únavy a ja nechcem, aby spala hladná.

Mohlo by dojčenie ešte rozbehnúť aj po takej dobe?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aj po 7. týždňoch sa dá plne rozdojčiť. Dôležité však je prestať s doteraz zažitými, ale celkom chybnými činnosťami. Najdôležitejšie je predovšetkým dojčiť, dojčiť a stále dojčiť. Dojčiť čo najčastejšie, často striedať prsia, dojčiť v rôznych polohách a predovšetkým dojčiť v noci.

Odporúčam vziať si bábo cez noc do postele a pár nocí takto predojčiť. Čím menej dojčíte, tým menej mlieka sa vytvorí.

Predovšetkým na začiatku, keď sa laktácia ešte len rozbieha je potrebné, aby telo pochopilo, že je na svete mláďatko, ktoré treba teraz uživiť.

Nepíšete ako dokrmujete, ale predpokladám, že fľaštičkou. To je ten najhorší spôsob dokrmu - bábätko si osvojí sanie fľaše, ktoré je spravidla ľahšie než z prsníka. A navyše používa iné svaly a iný pohyb, než pri saní prsníka. Preto postupne začne prsník odmietať.

Teraz bude treba začať opäť čo najčastejšie dojčiť a dokrm dávať ideálne cievkou priamo pri dojčení - viď www.infookojeni.net.

Veľmi odporúčam dojčiť v sacej polohe - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/.

Akonáhle sa bábätko začne opäť prisávať a dojčiť, laktácia sa postupne zvýši a vy môžete začať uberať pomaly dokrm až do nuly. Takto sa výlučne rozdojčíte. Základom je naozaj veľmi časté dojčenia a kontakt s bábätkom, obmedzenie fľaše, cumlíka a dokrm cievkou na prsníku.

Moc držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová