Je v poriadku, keď 2,5 mesačné bábätko sa v noci nebudí na dojčenie?

Zodpovedané
19. mar 2021

Dobrý deň,

moja dcérka má 2,5 mesiaca a posledné dni pozorujem, že nejaví záujem o dojčenie. Prespí celú noc bez zobudenia. Jednu noc som ju pozorovala a spinkala do rána. Keď bola menšia, tak sa budila na dojčenie 2 - 3x za noc. Teraz vôbec.

V noci jej dám do úst prsník a potiahne si.

Je to v poriadku, keď spí aj 9 hodín a nepýta si papať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je bábätko spokojné, váhovo prospieva, tak nie je potrebné dojčenie akokoľvek ovplyvňovať. To však platí aj pre prípad, že si zrazu bábätko začne v noci o dojčení opäť hovoriť.

Proste dojčite tak, ako chce. Ak sa zo dňa na deň začne v noci dojčiť napríklad aj viackrát, je to tiež v poriadku. Vaše bábätko samo najlepšie vie, kedy a prečo sa chce dojčiť.

Pri dlhom intervale však dajte pozor na riziko retencie (hrčiek) v prsníkoch a riziko zápalu. Odstriekajte do úľavy, rozmasírujte.

Pri dlhých pauzách a nízkej frekvencii dojčenia môže laktácia priebežne klesať, takže sa môže prísť obdobie, keď sa bábätko bude opäť chcieť dojčiť častejšie a tým sa opäť laktácia stimuluje.

Držím palce a gratulujem k spokojnému dojčeniu

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová