Je v poriadku občas odísť na 5 - 6 hodín od dieťaťa, ktoré má 14 mesiacov a je plne dojčené?

Zodpovedané
1. mar 2022

Dobrý deň,

dcérka má rok aj 2 týždne, je plne dojčená.

Občas potrebujem ísť mimo domu preč - doktor, nákup, oddych. Nechcem ju zanedbávať, čo sa týka mlieka a ani nechcem o mlieko prísť. Občas si potrebujem oddýchnuť, aby som zvládala dávať deťom, čo odo mňa potrebujú.

Prvé dieťa som ledva dojčila 3 mesiace. Druhé dieťa 50/50 s umelým liekom do 17. mesiaca.

Je v poriadku občas odísť na 5 - 6 hodín od dieťaťa, ktoré má rok aj 2 týždne a je plne dojčené?

Príkrmy papá pekne. Dojčiť sa chce často.

Je potrebné odstriekať si mlieko, alebo to zvládne aj bez neho?

Z fľašky piť nechce.

Bude stačiť pitie z lyžičky?

Bude v poriadku v krajnom prípade umelé mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň.

ďakujem za túto veľmi zaujímavú otázku. Najprv treba podotknúť, že veľmi záleží na individuálnej zrelosti dieťaťa. Sú deti, ktoré odlúženie od matky znášajú bez problémov a sú deti, ktoré majú obdobie "separačnej úzkosti" veľmi dlhé a mamička nemôže sama ani na záchod.

Z pohľadu dojčenia a laktácie u staršieho dieťaťa (nad 1 rok) odlúčenie a pauza medzi dojčením 5 - 6 hodín nie je problém. Laktácia je už natoľko zabehnutá, že pauza by nemala takmer nijako ďalšiu tvorbu mlieka ovplyvniť.

Z pohľadu výživy dieťaťa, pokiaľ bez problémov pije iné tekutiny (ideálne vodu). Nie je potrebné nahrádzať MM umelým mliekom. Pokiaľ dieťa nepije z náustka či hrnčeka, je dobré zaradiť do príkrmov napr polievku, alebo viac tekutú stravu – ovocné pyré a pod.

Z pohľadu duševného zdravia matky 🙂 - občasné odlúčenie je veľmi prospešné a netreba si robiť výčitky. Budete sa na svoje dieťatko o to viac tešiť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová