Je v poriadku pučenie 3-týždňového bábätka, ktoré je odstavené od materského mlieka?

Zodpovedané
31. okt 2023

Dobrý deň,

máme 3-týždňového chlapčeka, ktorý bol prvý týždeň len na materskom mlieku. Po týždni sme začali dokrmovať umelým mliekom, nakoľko sa nechcel vôbec prisať a klobúčik odmietal. Odsávala som si materské mlieko, ale dokrmovali sme aj umelým mliekom. Teraz je len na umelom, nakoľko som o mlieko prišla.

Stolicu mával prvé dva týždne niekoľkokrát denne a zo dňa na deň má stolicu raz denne hustejšej konzistencie. Prdíky má úplne v poriadku. Neustále sa pučí ako keby na stolicu, zlostí sa, je celý bordový. Skúšali sme Espumisan kvapky a žiadna zmena. Dosť ma to znepokojuje.

Viete nám poradiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

obávam sa, že toto je otázka skôr pre pediatra. Materské mlieko je probiotikum aj prebiotikum samo o sebe. S umelým mliekom je to zložitejšie. Jeho základom je sušené kravské mlieko a potom ďalej mnoho prísad vrátane probiotík, ale s MM sa do samozrejme nedá porovnať. Aj preto sa konzistencia stolice s prechodom na UM často mení tak, ako popisujete, teda zmena je normálna.

Pokiaľ má však bábo problémy ako sú prdíky, koliky, zápchu, zvracia - treba to konzultovať s pediatrom.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová