Keď budem v škole, s bábätkom bude babka. Mám popri odsatému mliečku kúpiť aj umelé?

Zodpovedané
17. apr 2024

Dobrý deň,

som študentka mesiac pred maturitou a mám 2-týždňové bábätko, ktoré dojčím. Dnes idem prvýkrát po pôrode do školy 50 km z domu. Včera večer som bábätko nadojčila a potom som odsávala mlieko, aby mamka mala na druhý deň na tých 6 hodín, čo budem mimo domu. Ale som nespokojná, či bude toho mliečka dosť.

Mám kúpiť domov nejaké umelé mliečko, aby mala mamina pre prípad núdze?

Aké mlieko by bolo vhodné kúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi gratulujem k bábätku a držím palce k maturite. Je skvelé, že ste sa rozdojčili. Najprv si treba uvedomiť, že odsávanie a dojčenie sú dve odlišné činnosti. Pri dojčení bábätko často vypije oveľa viac ako pri odsávaní. Odsávanie je iba mechanická činnosť. Dojčenie je o láske, dotyku, chémii, hormónoch.

Ak teda musíte byť dlhší čas od bábätka preč, odporúčam odsávať aj v čase, keď ste preč cca po 3 hodinách okolo 15 minút z každého prsníka. Alebo aj skôr, ak budete cítiť, že prsia sú plné, tvrdé, napäté. Odsaté mlieko by bolo dobré schladiť v chladničke (ak Vám škola umožní) a prepravovať v termoobale (napr. termoobal na fľaštičku).

Čo sa týka množstva mlieka, bábätko bude postupne potrebovať viac a viac. Je možné, že odsajete dostatok. Ak by ste zaznamenali pokles množstva odsatého mlieka, je potrebné kúpiť umelé. Na trhu je mnoho značiek, všetky produkty sú prísne kontrolované a môžete vybrať podľa Vášho uváženia.

Nakoniec treba spomenúť to najdôležitejšie. Ak chcete dojčiť, je veľkým rizikom podávania mlieka liekovkou. Satie z fľaštičky je jednoduchšie a bábätko si naň rado zvyká. Môže potom odmietať prsník a vyžadovať fľaštičku. Je možné dokrmovať cez cievku či striekačku. Toto dokrmovanie je bezpečnejšie a je väčšia pravdepodobnosť, že cez víkendy a aj po maturite, pokiaľ sa budete môcť bábätku venovať stále, budete môcť začať opäť plne dojčiť bez dokrmu.

Viac o možnostiach dokrmu bez fľaštičky nájdete na www.mamila.sk.

Veľmi Vám držím palce a prajem veľa šťastia pri skúškach.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová