Kedy dieťa po pôrode potrebuje mliečko na zasýtenie?

Zodpovedané
3. aug 2019

Dobrý deň,

som proti umelému prikrmovaniu komerčnými prípravkami.

V septembri mám termín a riešim čo v prípade ak by bol problém s kojením. Budem mať pred pôrodom aj stretnutie s laktačnou poradkyňou, aby mi čo to povedala ako na kojenie.

Ale stretávam sa s rôznymi názormi a neviem ako to bude v nemocnici a čo mi budú tvrdiť sestričky.

Rozmýšľam, že by som si kúpila aj lepšiu alternatívu náhradného mlieka (kozie - ešte neviem presne aké ale aby nebolo plné chemie) a plus nejaké pomôcky. Nechcem, aby mi pokazili kojenie ale tiež nechcem, aby malo dieťa nejaké problémy keby odmietnem prikŕmenie umelým mliekom, nakoľko neviem kedy po pôrode je dieťa reálne hladné a nechce iba prsník kôli upokojeniu.

Aké mám možnosti a ako protirečiť sestričkám, ak by ma presviedčali o niečom, čo možno ani nie je potrebné?

Kedy dieťa po pôrode potrebuje mliečko na zasýtenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je skvelé, ako sa na dojčenie pripravujete.

Ak prebehol pôrod bez problémov a dieťa je zdravé, tak fyziologický novorodenec nepotrebuje dokrm cca 3 dni po pôrode. Záleží aj na úbytku váhy počas týchto 3 dní. To však neznamená, že nepotrebuje byť pri prsníku.

Dojčenie a sanie je pre dieťa úplne zásadné a v období tesne po pôrode môže chcieť byť pri prsníku takmer nonstop. V tej dobe môže sať, či olizovať mledzivo. Ide o úplne nenahraditeľnú a maximálne výživnú tekutinu, ktorá predchádza materskému mlieku.

Pre spokojné dojčenie je absolútne zásadný dostatočný kontakt s bábätkom. Preto po pôrode odporúčam predovšetkým čo najskôr byť s bábätkom (rooming in) a maximálny kontakt.

Čo sa týka alternatívnych mliek, priznám sa, že nie som ich veľký zástanca. Kozie mlieko je určené pre kozliatka. Umelé mlieko nie je žiadna výhra, avšak je dlhodobo testované a pre novorodeniatko úplne bezpečné. Podávané by však malo byť naozaj len pokiaľ je na to dôvod a pokiaľ nie je žiadna iná možnosť.

Profesionálny prístup sestier i lekárov by mal brať ohľad na priania a potreby mamičky a mali by sa samozrejme snažiť Vám vyjsť v ústrety a pomôcť s dojčením čo najviac.

Realita občas býva iná, v závislosti na profesionalite a tiež aktuálnej situácii na oddelení.

Je skvelé, že ste si našlo svoju LP, ktorá tiež môže po pôrode veľmi pomôcť a môže Vás samozrejme navštíviť tak v nemocnici tak po tom doma.

Držím palce, nech sa Vám všetko v kľude a pokoji podarí a želám krásny deň.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová