Kedy sa mi rozbehne laktácia?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

mám 10-dňové bábätko, ktoré často prikladám, ale mlieko mi ide len po kvapkách. Vôbec netečie prúdom, nestrieka a ani samovoľne neodteká.

Je to v poriadku?

Kedy sa laktácia rozbehne?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, ako sa situácia vyvinula a ako prebieha dojčenie teraz. Pokiaľ sa všetko rozbehlo, teraz plne dojčíte, prikladáte bábo podľa potreby, teda tak často a tak dlho ako samo chce.

V začiatkoch dojčenia je dobré pri jednom dojčení často striedať prsia, skúšať rôzne polohy a sledovať, že ako bábätko pije. Treba počúvať ako prehĺta. Je potrebné učiť sa vnímať celý proces dojčenia, aby ste si boli čím ďalej viac istá, že všetko prebieha správne.

Pokiaľ všetko išlo dobre, bábätko teraz váhovo prospieva, dojčí sa podľa potreby - minimálne cca 8x denne, stak medzi dojčením nemusia byť pravidelné pauzy. Raz sa chce dojčiť po hodine, inokedy po 3, potom po 2.

Pokiaľ problémy pretrvávajú, prosím o detailnejšie info.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová