Má zmysel dávať dieťaťu 30 ml odsatého materského mlieka denne?

Zodpovedané
12. apr 2023

Dobrý deň,

dcéra má 3 mesiace a už mesiac je na umelom mlieku Beba Sensitive. Postupne začala odmietať prsník a nakoniec ho už vôbec nechce. Preto už len odsávam. Denne sa mi podarí cca 30 ml.

Má zmysel dať dieťaťu aspoň tých 30 ml denne?

Mám jej materské mlieko pridávať do umelého?

Zatiaľ som to tak robila.

Môžem tak materské mlieko znehodnotiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

materské mlieko pridaním do umelého mlieka neznehodnotíte. Teda aspoň nepoznám žiadnu štúdiu na túto tému. Vždy hovorím, že každá kvapka je dobrá. Teda za predpokladu, že pre Vás systém odsávania nie je vyčerpávajúci.

Množstvo odsatého mlieka sa prirodzene bude znižovať. Vaše telo je múdre. Pozná, že nedojčíte a odsávanie a dojčenie sú úplne odlišné činnosti.

Rozhodnutie, kedy prestať pridávať MM a bábätko úplne odstaviť je výhradne Vaše rozhodnutie.

Je skvelé, že ste aspoň do 3. mesiaca dokázali udržať čiastočné dojčenie.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová