Má zmysel občas po dojčení odsať mliečko?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

dcéra má 3,5 mesiaca, je plne dojčená, bez fľašky, bez cumlíka. Pôrodná váha 3 300 g a teraz 6 565 g. Doteraz stále vracala, dva týždne je však úplne bez vracania. Maximálne jej vytečie trocha mliečka pri odgrgnutí. Doteraz mala stolicu raz do týždňa a teraz ju má každý deň. Problém je, že odvtedy menej priberá. Za posledný týždeň pribrala 90 g. Predtým zvykla tak 280 - 200 g. Beriem Senovku a Benedikt 3x2 za deň. Dávky si dnes navýšim na 3x3. Pila som 3 - 4 litre, ale teraz je to ledva 2 - 2,5 l.

Dcéra sa dojčí na požiadanie, väčšinou každé 2 hodiny. V noci 3 - 4 hodiny spí bez dojčenia. Ak sa nezobudí, dojčím ju po 4 hodinách v polospánku. Na jedno dojčenie chce len jeden prsník. Keď ponúknem druhý, tak hneď silno zahryzne. Mlieko už nestrieka, tak sa možno unaví a druhý už nechce. Je inak trochu viac umrnčaná poslednú dobu. Už 3x sa stalo, že z neznámych dôvodov nevzala prsník nejaké 3 hodiny a potom plakala silno. Zdalo sa mi, že je tak hladná, že si to nevie zobrať. Pomohlo spievanie, hojdanie a pritom dojčenie. Potom sa veľmi výdatne nadojčila a hneď aj zaspala.

Chcela som si odkladať matereské mlieko do mrazničky, aby som mala možnosť pridať do príkrmu, keď sa tak rozhodnem. Tesne po dojčení som doobeda z 1 prsníka za 10 minút odsala 70 ml. A v popoludňajších hodinách len 25 ml.

Má zmysel občas po dojčení odsať?

Zvyšuje to trošku tvorbu?

Alebo to skôr bude dcérke chýbať z denného množstva?

Plienky má úplne ťažké. Cca 3 a ešte 3 menej pocikané. Momentálne prsníky častejšie veľmi nechce.

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi Vám gratulujem ku krásnemu výlučnému dojčeniu. Je úplne prirodzené, že sa bábätko postupne dojčí podľa svojich potrieb a doterajší nadpriemerný prírastok v ďalších mesiacoch môže byť nižší. Bábätko sa rozhýbe a bude mať výrazne vyšší výdaj. Príjem môže byť narušený napr. rastom zúbkov, drobnou virózou. To možno ani nezaznamenáte. Jednoducho teraz nie je potrebné sa dojčiť tak ako doteraz. Bábätko samo dobre vie, koľko potrebuje.

Čo odstriekate/odsajete nijako nezodpovedá tomu, čo nadojčíte. Odsávanie a dojčenie sú dve úplne odlišné činnosti, takže množstvo odsatého mlieka nič nevypovedá.

Dôležité je spokojné bábätko a pocikané plienky. Odsávať po dojčení v tejto chvíli nedáva zmysel. Odporúčam to len na začiatku dojčenia pre podporu a udržanie laktácie, keď z nejakého dôvodu nie je možné dojčiť.

Odporúčam dojčenie vždy z oboch pŕs - nadojčiť z jedného a potom ešte ponúknuť druhé. Ak nechce, nevadí. Možno niekedy chcieť bude. Laktácia sa tak lepšie udržuje a nehrozí prípadný zápal.

Piť 4 litre je pomerne veľa, pozor na obličky. Senovka aj Benedikt neublížia, ale nečakajte zázraky.

Vaše telo vie, že musí uživiť bábätko. Dojčite tak často a tak dlho, ako bábätko potrebuje. Frekvencia aj dĺžka sa môže a bude meniť podľa potrieb bábätka.

Pokračuje ako doteraz. Ponúkajte obidve prsia. Nechajte to na bábätku, ako mu dojčenie vyhovuje.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová