Mám 2,5 týždňové dieťa večer dokrmovať?

Zodpovedané
14. máj 2019

Dobrý deň,

doma mám 2,5 týždňového synčeka, ktorého od začiatku dojčím. Mlieko mám, ale mám problém s boľavými bradavkami. Používam lanolínovú masť, ale bradavky sa nestíhajú hojiť. Najviac je bolestivé prisatie s otvorenou pusou.

Ako často by malo takéto bábo papať?

Večer ho nakojím, potom je hore každé dve hodiny.

Mám ho po večernom dojčení dokrmovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

príkrm možno odporučiť len pri dlhodobom nedostatočnom váhovom prírastku, ktorý sa nedarí zlepšiť úpravami dojčenia.

Dieťa by malo byť dojčené podľa svojej potreby, teda kedykoľvek si povie a akokoľvek dlho potrebuje.

Otázkou je bolestivosť bradaviek. Po cca 2-3 týždňoch by už mali byť zahojené potenciálne poranenia, ktoré niekedy na začiatku vzniknú.
Ak nie, je zrejme problém s prisávaním. Skúste tzv. saciu polohu, kedy sa bábätko prisáva samo, (spravidla správne) - na www.mamila.sk

Ďalšou možnosťou bolestivosti je kvasinková infekcia (pálenie, svrbenie pred i medzi dojčením). Pomôže napr. Canesten.
Ak bradavky aj hnisajú, krvácajú, môže ísť o bakteriálnu infekciu. Takto "písomne" je však problematické odhadnúť príčinu bolesti.

Odporučila by som kontaktovať dobrú LP v okolí a dohodnúť sa na schôdzke. Mohla by Vám veľmi pomôcť.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová