Mám málo žliaz. Podarí sa mi dojčiť?

Zodpovedané
16. sep 2020

Dobrý deň,

prvé dieťa som sa snažila cca 3 mesiace stále prikladať. Používala som rôzne tipy na rozbehnutie mliečka, ale aj tak sme skončili nakoniec čisto na UM.

V pôrodnici mi už vtedy jedna sestrička povedala, že mám nepodarené prsia. Teda len zdurené prsia a žiadne mlieko. Teraz som znova tehotná a dnes mi na preventívnom sone prsníkov doktorka vravela, že podla nej, teda podľa toho, čo tam vidí, tak by nerátala vôbec s dojčením. Vraj mám málo žliaz.

Je možné, že to mlieko naozaj nemá skadiaľ ísť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemôžem zhodnotiť nález zo sona, ale všetky prsia bola stvorené na dojčenie a žiadne nie sú nepodarené. Podobné poznámky sú neprofesionálne a len zanechávajú v mamičkách pocit, že dojčenie sa nepodarí.

Pre spokojné dojčenie je najdôležitejšie čo najčasnejšie priloženie, ideálne samoprisatie po pôrode a ďalej čo najbližší a intenzívny kontakt s bábätkom. Teda žiadne separácie v postieľke, ale časté dojčenie, prikladanie, maznanie, správanie. Kontakt koža na kožu.

Skúste sa už teraz poobzerať po LP v okolí, aby ste sa mala po pôrode na koho obrátiť.
Dojčiť môže 95% žien, tak prečo nie vy.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová