Mám obavu, či mám dosť mlieka pre trojtýždňového syna. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
7. aug 2020

Dobrý deň,

som prvorodička a plne dojčím trojtýždňového chlapčeka, ktorý mal pôrodnú váhu 4 230 g. Chlapček často počas dňa i noci papá, nestačí mu 15 minút na jednom a 15 minút na druhom prsníku.

Na váhe priberá veľmi dobre. Na poslednej poradni to bolo 100 g za týždeň. Mám obavy, že či mám pre neho dosť mlieka.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte zdravé, krásne a spokojné bábätko. Ak sa dojčí tzv. na požiadanie, teda tak často a tak dlho, ako chce a potrebuje, tak nie je dôvod sa znepokojovať.

Vaša otázka ma vedie k predpokladu, že dojčíte "podľa hodiniek". To rozhodne neodporúčam.

Nesledujte hodinky. Akonáhle bábätko už nesaje, zaspáva či dudluje, tak skúste vystriedať prsia. Pokojne aj niekoľkokrát za jedno dojčenie. Dojčite čo najčastejšie. Dobré je časté dojčenie v noci (laktácii veľmi svedčí).

Váhový prírastok je zatiaľ v norme, ale hodinkové dojčenie by mohlo do budúcnosti spôsobiť ťažkosti.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová