Mám odstaviť 1,5-ročného syna od dojčenia naraz alebo postupne?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som svojho 1,5-ročného synčeka odstaviť od dojčenia. Celkom dobre papá a má pestrý jedálniček. Zje polievky, kaše, zeleninu, ovocie.

Čítala som si už Vaše rady tu v poradni na podobne otázky a vyšlo mi z toho, že jednoducho mliečko nedať a pevne sa toho držať. Mám však pár doplňujúcich otázok. Synčeka dojčím už len počas zaspávania na obedný spánok, po polhodine sa zobudí, znova ho dojčím. Aj vtedy, keď vstane, potom večer pri zaspávaní a 3 - 4x v noci. S večerným zaspávaním by mi vedel pomôcť manžel, na obed však nie.

Mám zrušiť večerné dojčenie pri zaspávaní najprv s pomocou manžela, alebo všetky dojčenia pred zaspávaním odstaviť naraz?

Mám si prsia niečím natierať (octom, korením)?

Ak zruším mlieko na zaspávanie, mám ho dať ešte počas spánku (v noci)?

Mám mu ponúkať namiesto materského mlieka vodu alebo kravské mlieko?

Máte nejaké tipy okrem mojkania a vysvetľovania, čo môže pomôcť pri odstavení, keď nemá cumlík a ani "mojkáča"?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, na čo sa pýtate nemá jednoznačnú odpoveď. Niektoré mamičky najskôr odstavia cez deň, ale v noci dojčia do samoodstavenia. Iné naopak v noci a cez deň dojčia. Je to čisto na Vás.

Dôležité je, ako sa synček je schopný vyrovnať s frustráciou a diskomfortom. Často sa deti upnú k nejakému plyšákovi, alebo začnú cmúľať palec. Hľadajú spôsob, že ako sa upokojiť a vypnúť. Hľadajú bezpečie v niečom inom ako v dojčení.

Tiež je fajn, keď ste pri vysvetľovaní pozitívni. Vysvetlíte jednoducho, jasne a stručne.
Prsia, ak sa nalejú, odsajte, alebo ručne odstriekajte do úľavy, nie viac a potom chlaďte. Laktáciu znižuje mätový a šalviový čaj.

Pokiaľ má dieťa zavedenú zdravú pestrú stravu, tak nie je potrebné MM ničím nahrádzať. Len dbajte na to, aby malo dostatok bielkovín a vitamínov.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová