Mám odstaviť 17 mesačnú dcéru od dojčenia?

Zodpovedané
28. sep 2021

Dobrý deň,

s mojou 17 mesačnou dcérou už 6 mesiacov bojujem s veľmi nepríjemnými pocitmi pri dojčení. Od kedy dcére narástlo viac zubov, začalo mi byť dojčenie extrémne nepríjemné. Mávam začervenalé dvorce, ale nič nepomáha.

Musela som dojčenie obmedziť hlavne v noci. Mala so pocit, že sa zbláznim. Niekedy mávam aj 4 horné zuby vytlačené na bradavke. Preto mi klesla produkcia a často mám pocit, že dcérka ani nesaje - len si cmucká bradavku a ukľudňuje. Je to nepríjemné.

Pred 5 mesiacmi som mala laktačnú poradkyňu. Len zakázala všetky slamky, fľaše, poradila gencianku a bylinky na tvorbu. Ako zlepšiť prisatie mi neporadila.

Dcéra sa stále prsníka veľmi dožaduje a ja so z toho nervózna. Už som na ňu aj kričala. Trvá to dlho. Žiadna masť na prsia nepomáha. Niekedy mám skôr pocit, že to viac podráždi bradavku. Svrbí to ako ekzém.

Mam pocit, že dojčenie začína narúšať náš vzájomný vzťah.

Dcérka mala ako dvojmesačná strihanú uzdičku.

Mám ešte bojovať, alebo dcérku odstaviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

zúbky dokážu dojčenie veľmi skomplikovať. Veľa mamičiek môže potvrdiť, že dieťa sa dokáže dojčiť bez bolesti aj s plnou pusinkou zúbkov.

Každopádne je ale dlhodobé dojčenie záležitosťou Vás oboch a nesmie byť nepríjemné ani jednému z Vás. Máte na svoje pocity nárok.

Môžete samozrejme skúšať iné polohy, ale obávam sa, že Vaša dcérka už je profik. Má dojčenie v malíčku a nejaká zmena z Vašej strany už jej "techniku" zmení len ťažko.

Odporúčam sa s ňou o tom rozprávať. Priamo jej oznámiť, čo je Vám príjemné a čo nie, čo bolí - au au a čo je fajn. Keď bolí, nedať. Neinformované pocity len viac a viac začnú narušovať Váš vzťah.

Naučte sa vzájomne si dojčenie odsúhlasovať. Dojčenie v tomto veku už nie je na požiadanie, dcérka sa spýta a vy odsúhlasíte. Keď nechcete, dohodnite sa, že za chvíľu. Naučíte jej rešpektu k Vašim potrebám. Je to o dohode.

Či budete ešte dojčiť či odstavíte, tak to je úplne na Vás. Každá mamička má právo sa rozhodnúť.

Moc držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová