Mám pokračovať v dojčení 18-mesačného syna?

Zodpovedané
2. aug 2023

Dobrý deň,

mám 18-mesačného chlapčeka, ktorý je od narodenia plne dojčený. Nebol prikrmovaný UM. Čisto na mojom mlieku bol 9 mesiacov, keďže mu nechutili príkrmy, ale potom sa pekne rozpapal a momentálne sa cez deň naje 5x a vypije aj dostatok vody. Pred mesiacom sme zrušili nočné dojčenie a odvtedy dojčím hlavne na obedný a večerný spánok, niekedy nadránom. Nočný spánok sa zlepšil, ale dojčenie mi začína byť mierne nepríjemné. Syn ma bolestivo hryzie.

Bojujem sama so sebou ohľadom samoodstavenia malého. Aj sa teším, že by sme už nedojčili. Na druhej strane mi je smutno, že sa táto fáza skončí. Obidva pocity cítim rovnako veľmi intenzívne. Nechcem, aby mal synček nejakú traumu.

Aký postup navrhujete?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto Vám bohužiaľ nemôžem rozhodnúť ja. Finálne rozhodnutie vždy bude na Vás. Odporúčam o tom s bábätkom hovoriť – čo je Vám nepríjemné, čo Vás bolí. Je aj jeho priroritou, aby ste sa cítili pri dojčení dobre. Máte to skvele zariadené, vyspíte sa, dieťa krásne je a vy len dokojujete.

Dávate mu ten najvzácnejší a najjedinečnejší multivitamín. Dojčenie je však vždy záležitosťou oboch a ani jeden by v ňom nemal byť v nepohode. Komunikujte, premýšľajte o tom.

K odstaveniu raz skrátka dôjde, je to taký prvý krok k osamostatňovaniu. Potom prídu ďalšie – prvý deň v škôlke, v škole, prvé dievča, maturita... Je dobré sa na tieto kroky postupne pripravovať.

Odstavenie je začiatok 🙂

Veľmi Vám držím palce, aby ste sa rozhodli tak, aby Vám obom bolo dobre.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová