Mám pokračovať v dojčení?

Zodpovedané
16. sep 2022

Dobrý deň,

mám 3-mesačnú dcérku, ktorá bola mesiac a pol dojčená. Potom nastali u mňa problémy so žlčníkom a musela som ísť na operáciu. Celkovo som bola vyše týždňa mimo domu a aj napriek odstriekavaniu sa mi mlieko takmer úplne stratilo. Počas toho týždňa musela byť dcérka na umelom mlieku. Keď som prišla domov, skúšala som znova dojčiť. Ubehol mesiac a pol, počas ktorého som sa snažila laktáciu znova rozbehnúť. Výsledok je taký, že mlieko sa mi trochu spustilo, ale je toho málo.

Maximálne ráno prvé kŕmenie jej stačí z mojich pŕs a tie ďalšie jej vždy treba dať umelé mlieko. Tým, že bola zvyknutá na dojčenie na požiadanie a aj teraz sa skúšame dojčiť to vyzerá tak, že vypije každé 2 hodiny 60 ml umelého mlieka. Čoskoro nás čakajú príkrmy.

Mám pokračovať v dojčení?

Podľa toho ako sa odo mňa ťahá a počujem ako pregĺga, tak za deň vypije odo mňa celkovo maximálne do 100 ml.

Ďakujem

Dobrý deň,

volila by som cestu, že akonáhle začnete s príkrmami, prestaňte postupne dávať UM. Zostanete tak len pri dojčení. Príkrmy pridávajte na dojčenie, nevynechávajte dojčenie a len v daný čas dajte príkrm. Napr. o 11-tej na požiadanie dojčíte a o 12-tej dáte na obed príkrm. Potom opäť dojčite. Ďalšie dojčenie na požiadanie. S príkrmami sa neponáhľajte.

Pokiaľ by sa Vám podarilo dokrm UM podávať inak než fľaštičkou, bolo by to fajn (cievka, hrnček, náustok).

Veľa dojčite v noci - odporúčam pár nocí tzv. predojčiť a to laktáciu veľmi "nakopne".

Veľmi držím palce. Je obdivuhodné, že ste zdravotné problémy takto zvládli a stále aspoň čiastočne dojčíte.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová