Mám prestať dojčiť 19-mesačnú dcérku?

Zodpovedané
3. apr 2024

Dobrý deň,

mám 19-mesačnú dcéru, ktorá je plne dojčená od narodenia na požiadanie až do dnešného dňa. Dcéra je veľmi slabý jedák, papá minimálne. Má dni kedy som prekvapená koľko zje. A na druhej strane sú dni, kedy nezje skoro nič a len sa dojčí. Všade počúvam rady ako mám prestať dojčiť. Následne sa dcérka rozpapá a rozpije.

Váhou a výškou je vždy tabuľkovo ako staršie deti. Vždy je popredu, tam problém nie je a nikdy nebol. Chýbajú jej ešte posledné stoličky, momentálne jej nejdú.

Mám zrušiť nočné dojčenie (1-2x za noc), denné, alebo celkovo prestať dojčiť?

Už som zúfalá z našej situácie.

Ako mám pokračovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že neviem, v čom je problém. Máte zdravé, prospievajúce dieťa s plnou pusou zubov. Evidentne jej nič nechýba a je spokojná. Jedla má dostatok, ponúkate zrejme zdravú pestrú stravu a dieťa si berie, koľko chce.

Jediné, v čom je problém sú (ospravedlňujem sa za ten výraz) kecy z okolia. To je bohužiaľ fakt, ktorému musíme ako mamičky čeliť často. Ako keby mal každý patent na naše materstvo. Ale opak je pravdou – vy ste mama, vy a Vaše dieťa ste dvojka, ktorá spolu skvele funguje a poznáte sa najlepšie na svete. Áno, aj vy môžete mať občas pocit, že máte doma nejedáka (a asi je to pravda), ale z toho, ako rastie je jasné, že má všetkého dostatok. Nechajte to na nej.

Keby bola bacuľatá a jedla by veľa, budete počuť z okolia o detskej obezite a že sa nevydá...

Čo je dôležité u nejedákov - žiadne rýchle cukry, žiadne sladké nápoje, žiadne fast foody, žiadne chrumky a rýchlováčiky medzi jedlami. Skrátka 3x-5x denne zdravé a pestré jedlo. Z jedla urobte rituál. Pripravujte ho spolu, nechajte dcéru pomáhať s nákupom, robiť ľahké veci v kuchyni, nakladať jedlo, chystať príbor a pod. Urobte z jedla stolovanie. Užívame si ho, ochutnávame navzájom jedna od druhej a rozprávame sa, že aké to je. Nechajte ju chvíľu hladovať, keď bude mať hlad. Nie je potrebné hneď niečo zháňať, pokiaľ nie je doba jedla. Má o 11:00 hlad? Počkaj do obeda. Za hodinu nikto od hladu neumrel a ako sa hovorí, hlad je najlepší kuchár.

Ešte raz gratulujem držím palce a pripomínam, že do Vášho materstva je každému z okolia nič 🙂.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová