Mám zlú techniku dojčenia, keď mám bolestivé bradavky?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

dcérka má 3 týždne, dojčím ju na požiadanie a aj prikrmujem umelým mliekom. Z nemocnice nás prepustili so zvýšenými hodnotami žltačky. Dcérka má už hodnoty v poriadku a ja chcem plne dojčiť.

Pomohlo by aj odsávanie?

Dcérka sa niekedy hnevá pri prsníku ako keby mala málo mliečka.

Mám zlú techniku dojčenia, keď mám bolestivé bradavky?

Ďakujem

Dobrý deň,

je skvelé, že ste sa rozdojčili a vydržali prvé útrapy. Je super, že chcete plne dojčiť. Je to to najlepšie, čo môžete pre bábätko urobiť. Nepíšete, že ako často a ani ako dlho sa bábo dojčí, ako často v noci, ako a koľko dokrmujete.

Všeobecne teda:

  • Dojčite na požiadanie, tak často a tak dlho ako bábo chce, najdlhšie ale po 3 hodinách (od začiatku dojčenia).
  • Skúste saciu polohu koža na kožu - viď www.mamila.sk.
  • Často pri dojčení striedajte prsia - vždy, keď bábo začne zaspávať, nesaje aktívne, tak prsia vystriedajte. Striedať môžete aj 5x alebo 6x a aj viackrát.
  • Dojčite v noci.
  • Ak musíte dokŕmiť, potom len trochu (30 - 40 ml) a ideálne nie fľaštičkou. Buď striekačkou alebo cievkou priamo pri dojčení.
  • Bolesť bradaviek môže mať viac príčin. Ak je pálivá, rezavá, tak ide asi o kvasinkovú infekciu (pomôže Canesten). Ak bolí len prisatie, potom má bábo pri priložení málo otvorenú pusinku a bolestivo priškripne ďasničkami bradavku. Potom dbajte pri priložení na čo najviac otvorenú pusinku. Keby to nešlo, skúste v okolí osloviť LP, ktorá Vám určite pomôže.

Nebojte sa, ani zďaleka nič nie je stratené. Vďaka tomu, že všetko riešite včas, tak je veľmi veľmi pravdepodobné, že sa plne rozdojčíte.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová