Máme laktačnú krízu. Ako zachránim dojčenie 3,5-mesačnej dcérky?

Zodpovedané
19. sep 2023

Dobrý deň,

mám 3,5-mesačnú dcérku a pred mesiacom jej začala riadna laktačná kríza. Dovtedy bola spokojné bábätko. Následne plakala, hnevala sa ako divá a hlavne neprospievala. Mliečka bolo žalostne málo, takže som začala s príkrmom. Snažila som sa cez cievku, ale dcéra to odmietala. Vedela, že jej tam asi niečo zavadzia. Odsávala som mliečko a kŕmila ju z fľaše.

Keď bola v noci prispatá, tak sa nadojčila pekne sama. Cez deň som skúšala kŕmiť, keď bola prispatá. Keď sa veľmi jedovala, tak dostala fľašu s odsatým umelým mliekom.

Po dvoch týždňoch odsávania, kedy som odsávala stále menej, som sa na to vykašľala. Časovo som to nestíhala popri prvej dcére. Zrazu z ničoho nič sa mi zase tak naliali prsia, že dcérka papala krásne moje mliečko - celý deň a aj celú noc. Nikdy nedopila všetko ani z jedného prsníka. Tento úžasný stav trval 4 dni. Potom sme išli na očkovanie a malinká bola taká ubolená, že jedla veľmi málinko. Prikladala som ju často, ale nechcela. Keď sa prisala, tak o chvíľku zaspala.

Na druhé ráno som sa zase zobudila skoro bez mliečka. Mám pocit ako keby sa dcéra nadojčila len vtedy, keď mám naliate prsia. Najhoršie je, že tentokrát ani elektrickou odsávačkou nemôžem skoro nič odsať. Keď si stlačím prsia, tak ide nejaké mliečko.

Ako to môžem zachrániť?

Ja už jem asi všetko. Ricinus communis, ktorý mi už 2x veľmi pomohol teraz akosi nezaberá. Senovku, Benedikt a aj Moringu jedávam 3x denne a prsia sa stále nie a nie naliať. Nerada by som to vzdala, ale spokojne bábätko je najedené bábätko. Mrzí ma, že túto základnú potrebu nejako neviem naplniť.

Ďakujem

Dobrý deň,

základom spokojného dojčenia je dojčiť tak často a tak dlho ako bábätko chce. Je dôležité často striedať prsia pri jednom dojčení a dôležitý je aj dostatočný kontakt s bábätkom.

Rizikom dojčenia je (minimálne v prvých týždňoch) cumlík, ďalej dokrm podávaný fľaštičkou, príliš veľké dávky dokrmu a nakoniec korigované dojčenie v pevných časových intervaloch.

Okolo 3. - 4. mesiaca môže dôjsť k problémom, ktoré spomínate. Laktácia sa ľahko zmierni, mlieko sa už nevytvára dopredu, ale tvorí sa prevažne v priebehu dojčenia a tok nie je tak silný. Bábätko, ktoré je do tej doby zvyknuté skôr prehĺtať než efektívne sať, tak môže reagovať mrzuto, podráždene, nahnevane. A môže sa zhoršiť váhový prírastok.

Odsávanie a dokrm fľaštičkou situáciu zhoršia, pretože odsávanie a dojčenie sú veľmi odlišné procesy a laktácia sa zrejme ešte viac znížila. Zároveň bábätko zistilo, že fľaša lepšie tečie.

Dočasné naliatie pŕs je reakciou na odstavenie, ktorá ale nie je zárukou dlhodobého dostatku mlieka.

Akékoľvek doplnky stravy či homeopatiká situáciu nevyriešia. Môžu pomôcť, podporiť, ale nie sú samospásne. Pokiaľ chcete situáciu zvrátiť, tak treba ​​dojčiť, dojčiť často a dlho, dojčiť v noci, spať s bábätkom a dojčiť priebežne. Vyhnúť sa dokrmu fľaštičkou. Ak dokrm, tak cievkou. Viem, že u starších detí je s cievkou občas boj, lebo už sú múdre. Keď však zistia, že s cievkou to lepšie tečie, často ju vezmú na milosť.

Od ukončeného 4. mesiaca môžete začať podávať príkrm. Môžete teda skúsiť zaviesť príkrm a odbúrať UM a zostať tak postupne na dojčení a príkrmoch.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová