Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže genetika za netvorenie mlieka?

Zodpovedané
DojčenieLieky, bylinky a výživa
3. feb 2020

Dobrý deň,

ako bábo som bola na umelom mlieku, lebo mojej matke sa mlieko netvorilo. Ani moja teta nemohla dojčiť, ani sesternica. .

Čaká to aj mňa?

Je niečo, čo môžem počas tehotenstva urobiť na podporu dojčenia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

schopnosť dojčiť nie je dedičná, to je veľmi dôležitá informácia.

To, že ženy z Vášho okolia nedojčili, je však trochu rizikový faktor. Hrozí, že v prípade, že sa u vás objavia ťažkosti, budete počuť - "no, však ja to hovorila, ja tiež nemohla dojčiť".

Dojčiť však môže viac ako 95% žien, ide len o to, či majú dostatočné informácie a podporu pre to, aby sa rozkojili. Či vedia, že je potrebné dojčiť tzv. na požiadanie, teda kedykoľvek bábätko chce a ako dlho chce. Či vedia, že cumlík a dokrm fľaštičkou sú rizikové faktory, rovnako ako dojčenie cez klobúčik.

Čo môžete urobiť - inšpirujte sa napr. na webe https://www.mamila.sk/o prirodzenom správaní bábätiek. Nájdete si informácie o bežných problémoch, ktoré sú s dojčením spojené a skúste sa v okolí popýtať po laktačnú poradkyňu. Väčšina ponúka aj prípravné konzultácie a v prípade ťažkostí môže pomôcť hneď na začiatku.

A posledná rada (ktorá možno neznie veľmi pekne, ale má skúsenosť mi tak velí) - v tomto prípade nedajte na rady Vašej mamičky, tety a sesternice. Verím, že sú to skvelé ženy a myslia to s Vami dobre, ale o dojčení mnoho nevedia a ich rady budú veľmi pravdepodobne zavádzajúce.

Pokiaľ Vám o dojčenie ide (a vzhľadom k Vášmu dotazu verím, že áno) je veľká šanca, že dojčiť budete. Zvládli to milióny žien pred vami a nie je dôvod, prečo by ste nemohla Vy.

Moc a moc držím palce.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová