Môže sa kombinovať dojčenie a podávanie umelého mlieka?

Zodpovedané
16. dec 2022

Dobrý deň,

moja dcérka je od narodenia plne dojčená. V noci sa ale stále budí každé 2 hodiny, niekedy aj častejšie. V poslednom čase je problém ju potom uspať. Pripravujem jej aj Sunar a skúšam jej ho dávať každý deň pred dojčením. Nechce ho však piť a plače, až kým ju nepriložím na prsník.

Môže ťažko v noci zaspávať, že sa nenapije dostatočného množstva mlieka a je hladná?

Ako ju mám naučiť, aby pila aj mliečko z fľaše?

Je možné kombinovať UM a dojčiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete presný vek dcérky. Keďže prospieva (priberá na váhe, je spokojná, prospieva psychomotoricky), tak potom budenie nie je prejavom hladu. Budenie po 2 hodinách môže byť úplne normálne. Dieťa chce jednoducho byť s Vami. Problém nie je v dojčení, ale v umení zaspať osamote, bez maminky. To nie je ľahké a niektoré bábätká skrátka potrebujú mamičku, jej vôňu, dotyk kože, dych, tlkot srdca ponuku, aby zvládli zaspať, vypnúť, uvoľniť sa.

Otázka pitia z fľaše je zase o veľkom rozdiely medzi saním prsníka a saním fľaše. Veľa dojčených detí nevie z fľaše piť, pretože je to jednoducho úplne iná činnosť. Zapájajú sa iné svaly, iný pocit, iná chuť, iný princíp a hlavne - chýba tam tá mamička, možnosť ju ožužlať, spojiť sa s ňou a vnímať ju všetkými zmyslami - hmatom, zrakom, sluchom. čuchom aj chuťou.

Veľmi často sa stáva, že ak bábätko naučíte na fľaštičku, tak sa odmieta potom dojčiť. Pokiaľ vám záleží na spokojnom dojčení, fľaštička je skôr kontraproduktívna záležitosť.

Ohľadom spánku skúste web www.prosimspinkej.cz. Možno tam nájdete vhodné tipy.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová