Môžem brať tento výživový doplnok zo 100% hrozna počas dojčenia?

Zodpovedané
2. mar 2021

Dobrý deň,

mám takmer trojmesačnú dcérku, ktorá je zatiaľ plne kojená na požiadanie cca každé 2,5 hodiny. Vydrží byť hore cca 1,5 h a potom spinká cca 40 minút. V noci sa budí len 1-2x na kojenie. Nikdy sme nedokŕmili umelým mliekom, ale občas večer už musím rozmraziť moje odsaté mlieko pretože vidím, že dcérka je hladná.

Najprv som mala veľa mlieka, tak som to využila a odsávala do zásoby a mrazila. Teraz sa mi tvorba sama od seba znižuje a nechápem prečo. Od začiatku od pôrodu pijem minimálne 1 fľašu Vinei denne a 2x denne čaj na kojenie, Skúšala som už aj Senovku a Benedikt, ale nemám pocit, že by pomáhali.

Svokor mi poradil tento výživový doplnok (kázal mu ho užívať doktor po výmene bedrového kĺbu).

Môže tento doplnok zvýšiť tvorbu mlieka, keďže je zo 100% hrozna?

Nedočítala som sa, že či ho môžem aj počas kojenia.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

daný výživový doplnok nepoznám a môj názor na všetky bylinky, homeopatiká a podobné podporné prostriedky je jednoduchý.

Zdravá a dobre živená Slovenka dokáže dojčiť bez problémov aj bez nich. Ide len o to, prispôsobiť sa bábätku a dojčiť tak, ako samo chce. Mať s ním dostatok priameho kontaktu a nechať fungovať to všetko, čo dojčenie je - chémiu, hormóny, blízkosť, lásku, vzťah. Nechať plynúť čas a nemerať, koľko, ako dlho a ako často. Dojčenie nie je len jedlo, je to vzťah. Bábätko sa môže chcieť dojčiť z milióna dôvodov a len jedným z nich je hlad.

Neviem, z čoho súdite, že máte menej mlieka - že sa menej nalievajú prsia? Bábätko sa chce večer dlhšie dojčiť? Bábätko uberá na váhe?

Jediným dôvod pre dokrm je dlhodobý nedostatočný váhový prírastok. Ak bábätko prospieva a dostatočne ciká, nie je k dokrmu (ani Vaším odsatým mliekom) žiadny dôvod.

Naopak, jeho podanie vedie k možnému poklesu laktácie a následným ťažkostiam, pretože Vaše telo bude vyrábať menej mlieka, než je potrebné.

Pocit nenaliatých pŕs je v tejto dobe úplne normálne. Mlieko už sa prestáva tvoriť do zásoby a väčšina sa začne tvoriť už pri dojčení, tiež tkanivo mliečnych žliaz si už "zvykla" a pocit naliatych pŕs teda už mať nemusíte.

Dojčite tak často, ako chce bábätko, často pri dojčení striedajte prsia, môžete skúsiť prekojiť pár nocí (laktácie sa tým zvýši). Verte sebe a bábätku.

Ak chcete brať niektoré z podporných prostriedkov, spravidla to nie je nebezpečné, ale zároveň to nie je nutné.

Držím palce a prajem krásne dojčenia.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová