Môžem mať slabé mlieko, keď bábätko málo priberá?

Zodpovedané
6. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 10 týždňového bábätka. Váži 4 800 g. Pôrodná váha bola 3 400 g. Keď spapá viac, tak to vygrcká. V noci papá každé dve hodiny, cez deň častejšie. Pocikaných ťažkých plienok má asi 10 za 24 hodín. Za týždeň priberie do 100 g.

Môžem mať slabé mlieko, keď bábätko málo priberá?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

slabé mlieko je jedným z najväčších mýtov, ktorý sa traduje. Máte to najlepšie mlieko pre Vaše bábätko.

Ak bábätko neprospieva, môže byť dôvodom neefektívne, nedostatočné dojčenie.

Váhový prírastok je v priemere 140 g. To nie je žiadna výhra, ale ani tragédia. Ide o to, koľko je to aktuálne - pokiaľ na hranici 100 g/týždenne, môže byť naozaj niekde problém. Dojčíte na priamo alebo cez klobúčiky? Používate cumlík?

Hodnotenie bábätka by však malo byť komplexné - rastie do dĺžky a je ok obvod hlavičky? Je bábätko po psychomotorickej stránke v norme? Je spokojné?

To všetko hrá rolu. Dojčite čo najčastejšie, vždy z oboch pŕs a veľmi odporúčam tzv. saciu polohu (https://www.mamila.sk), rovnako ako nosenie v šatke.

Znovu sa však vrátim ku kvalite mlieka - tá je úplne v poriadku.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová