Môžu dlhé nočné pauzy negatívne ovplyvniť tvorbu mlieka?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

môj trojmesačný syn sa o 18. hodine nadojčí a následne s prestávkami pocuckáva zo spánku až do 20.30 hodiny. Či počas toho reálne niečo vypije, tak to teda neviem. Ak áno, tak určite menej ako pri riadnom dojčení.

Spí od 18. hodiny (20.30) do 3.30. Napije sa max z 1 prsníka a spí až do 5.30. Vtedy dám z druhého. Potom už pije po hodine - dvoch celý deň a obvykle z oboch pŕs.

Môžu tieto dlhé nočné pauzy negatívne ovplyvniť tvorbu mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

dlhé pauzy môžu ovplyvniť tvorbu mlieka. Jednoducho povedané, pokiaľ nie je odber, telo má pocit, že tvoriť mlieko nie je nutné.

Avšak dojčenie, ktoré popisujete je úplne v poriadku. Dojčenie na požiadanie, teda ako často a ako dlho chce a že to nie je ako podľa hodiniek v pravidelných intervaloch nehrá žiadnu rolu.

Dajte skôr pozor, aby počas dlhej nočnej pauzy nebol problém s rizikom zápalu – tvrdé citlivé prsia, bolestivé na dotyk. Potom by bolo dobré do úľavy odstriekať.
Inak gratulujem k úspešnému dojčeniu. Len tak ďalej.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová