Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môžu mi veľké odstupy medzi dojčeniami spôsobiť stratu mlieka?

Zodpovedané
Laktačná poradkyňaBylinky na podporu laktácieDojčenie detí
14. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dojčenia 6 týždňovej dcérky, ktorá prespí aj 5 hodín bez dojčenia. Keď sa zobudí, tak sa výdatne nadojčí a je aj dve hodiny prisatá na prsníku. Ležíme spolu na posteli a ona jemne cucká. Stále však z jedného prsníka. Druhý odmieta, lebo je už napapaná a ide jej z neho mliečko veľmi silno.

Po tomto dojčiacom maratóne, teda po cca 3 hodinách zaspí aj na 5 hodín a nasleduje to isté na druhom prsníku.

Takže sa mi stáva, že z jedného prsníka nedojčím aj 8 hodín. Zatiaľ má mlieka dosť a dcérka prospieva. Priberá 240 g za týždeň.

Môžu mi odstupy medzi dojčeniami spôsobiť stratu mlieka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vždy je potrebné vychádzať z konkrétnych potrieb dieťaťa a jeho spokojnosti.

Dcéra dobre prospieva, je spokojná, všetko zatiaľ funguje. Na druhú stranu máte pravdu v tom, že dlhé pauzy a dojčenia len z jedného prsníka má svoje riziká - väčšie riziko zápalu, postupný pokles laktácie.

Uvidíte, ako sa bude situácia vyvíjať. Každopádne vždy skúste ponúknuť pri každom dojčení aj druhý prsník a prípadne ho mierne odsať. V prípade, že je naliaty a bolestivý, tak odsať len ​​do úľavy.

Straty mlieka sa nebojte. Časom však môžte čakať, že sa frekvencia zvýši a bábätko sa môže chcieť začať dojčiť z oboch pŕs. Vždy je dobré sa prispôsobiť jeho potrebám.

Zatiaľ si užívajte dlhé pauzy a preventívne odsávajte. Pripravte sa, že môže nastať naopak obdobie častého dojčenia z oboch pŕs.

Nebojte sa, určite nájdete ten váš správny rytmus pre obe.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová