Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môžu mi veľké odstupy medzi dojčeniami spôsobiť stratu mlieka?

Zodpovedané
14. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dojčenia 6 týždňovej dcérky, ktorá prespí aj 5 hodín bez dojčenia. Keď sa zobudí, tak sa výdatne nadojčí a je aj dve hodiny prisatá na prsníku. Ležíme spolu na posteli a ona jemne cucká. Stále však z jedného prsníka. Druhý odmieta, lebo je už napapaná a ide jej z neho mliečko veľmi silno.

Po tomto dojčiacom maratóne, teda po cca 3 hodinách zaspí aj na 5 hodín a nasleduje to isté na druhom prsníku.

Takže sa mi stáva, že z jedného prsníka nedojčím aj 8 hodín. Zatiaľ má mlieka dosť a dcérka prospieva. Priberá 240 g za týždeň.

Môžu mi odstupy medzi dojčeniami spôsobiť stratu mlieka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vždy je potrebné vychádzať z konkrétnych potrieb dieťaťa a jeho spokojnosti.

Dcéra dobre prospieva, je spokojná, všetko zatiaľ funguje. Na druhú stranu máte pravdu v tom, že dlhé pauzy a dojčenia len z jedného prsníka má svoje riziká - väčšie riziko zápalu, postupný pokles laktácie.

Uvidíte, ako sa bude situácia vyvíjať. Každopádne vždy skúste ponúknuť pri každom dojčení aj druhý prsník a prípadne ho mierne odsať. V prípade, že je naliaty a bolestivý, tak odsať len ​​do úľavy.

Straty mlieka sa nebojte. Časom však môžte čakať, že sa frekvencia zvýši a bábätko sa môže chcieť začať dojčiť z oboch pŕs. Vždy je dobré sa prispôsobiť jeho potrebám.

Zatiaľ si užívajte dlhé pauzy a preventívne odsávajte. Pripravte sa, že môže nastať naopak obdobie častého dojčenia z oboch pŕs.

Nebojte sa, určite nájdete ten váš správny rytmus pre obe.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová