Musím ukončiť dojčenie, aby som znovu otehotnela?

Zodpovedané
25. máj 2020

Dobrý deň,

mám 17 mesačné dieťa a ešte stále nemám cyklus. Dojčila som dosť často. Už vyše mesiaca sa snažím nedojčiť v noci, resp. keď sa zobudí nadránom okolo 4, tak ho nadojčím, aby zaspal.

Chceli by sme však ďalšie dieťatko. Ukončením dojčenia v noci sa mi nerozbehol cyklus.

Musím ukončiť dojčenie ako také?

Dieťatku idú stoličky, takže momentálne je toto dobrý spôsob upokojenia. Preto ho dojčím cez deň častejšie.

Ďakujem

Dobrý deň,

jedna z prvých viet po pôrode, ktoré počujete od gynekológa je, že dojčenie nie je antikoncepcia. Pre opätovné otehotnenie nie je treba prestať dojčiť.

Otázkou je Vaša ovulácia, ktorá môže byť dojčením ovplyvnená. Nie je tak dobre čitateľná, ako pri klasickom cykle a môže byť teda problém sa do nej správne "trafiť".

Máte dve možnosti - nechať to na prírode a proste to skúšať, alebo sa poradiť s gynekológom ohľadom ovulácie a ďalších možností.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová