Náročné odgrgávanie 5 týždňovej dcérky. Ako jej môžem pomôcť?

Zodpovedané
9. júl 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má 5 týždňov a je kojená na požiadanie. Pri kojení sa nahlta vzduchu. Dávam ju odgrgnúť aj 2-3x počas jedného kojenia, ale posledné odgrgávanie má veľakrát náročné. Bublinky nejdú von. Akoby sa grg zasekol v hrdle.

Pučí sa kvôli tomu, budí sa zo spánku. Dnes celý deň nespala. Bol to len kolobeh kojenie - odgrgávanie, alebo snaha odgrgnúť si, štikútka. Dcérka neplače, len mrnčí.

Odgrgávať ju dávam vo zvislej polohe. Aj v nej sa pučí, pokiaľ nedrieme. Kojí sa buď ležmo, alebo je v polohe polosed poloľah. V noci sme aj 3 hodiny hore kvôli grganiu.

Prisatie má ok, negrcká, nemá reflux.

Chce to len čas a dozretie jej tráviaceho traktu a našu trpezlivosť?

Alebo ide o nejaký problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako aj v ďalších odpovediach pri ťažkostiach s grganím, prdíkmi a kakaním odporúčam dojčenie v sacej polohe.

Práve pre problémy s grganím je ideálna. Bábätko si prirodzene krčí bruško o bruško mamičky. Môže byť vo viac či menej vo vertikálnej polohe, podľa toho, ako mamička leží či sedí. Počas dojčenia si môže samo upravovať polohu tak, ako mu vyhovuje. Poloha naviac umožňuje naozaj veľmi dobré prisatie bez možnosti prehĺtania vzduchu.

V prípade už vzniknutých problémov odporúčam nosenie v šatke alebo v nosiči. Poloha umožňuje bábätku odgrgnutie. Pohybmi to uľahčuje a mamička má voľné ruky.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová