Nemám materské mlieko a zvažujem zmenu umelého. Je to správne?

Zodpovedané
21. apr 2023

Dobrý deň,

doma mám mesačného synčeka a bohužiaľ nemám materské mlieko. Začali sme teda s Beba Sensitive. Maličký je spokojný, rastie a priberá. Dočítala som sa, že Beba je vraj diétne mlieko. Chcem teda skúsiť prejsť na Beba Comfort.

Je dobrý nápad prechádzať na iné mlieko, keď mu toto robí dobre?

Je nejaký rozdiel medzi týmito dvoma mliečkami?

Mám synčeka prikladať i napriek tomu, že mlieko nemám?

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že vo veci UM nie som ten správny odborník. Všetky schválené UM prechádzajú prísnymi schvaľovacími podmienkami, ale môžu sa zložením aj chuťou výrazne líšiť. Nezostane nič iné, len ich vyskúšať. Tiež neviem, čo je myslené tým "diétnym mliekom". UM môže byť hypoalergénne (označené HA), ktoré je vhodné pre deti s ABKM.

Ak chcete znovu začať dojčiť, tak musíte začať. Neviem ako ste stratili mlieko, či prebehla prvá laktácia, či sa bábätko spočiatku dojčilo a ako sa všetko vyvíjalo.

Bábätko je ešte malé a rozdojčiť sa samozrejme môžete. Treba začať, ak je bábätko ochotné sa prisať - teda dojčiť dojčiť a dojčiť, prikladať, striedať prsia pri každom dojčení, spať s bábätkom a dojčiť v noci. Skúsiť vyhnúť sa fľaštičke, ktorá dojčenie veľmi narúša a prikrmovať ideálne cievkou priamo pri dojčení - viď www.mamila.sk. Nič nie je stratené. Skúste nájsť dobrú laktačnú poradkyňu v okolí, ktorá by mohla veľmi pomôcť.

Ak ste zdravá žena, nie je dôvod, prečo by sa laktácia nemohla znovu rozbehnúť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová