Novorodenec nechce ťahať mliečko. Existuje nejaký spôsob ako mu pomôcť?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobry deň,

pred dvomi dňami 24 ročná neter porodila chlapčeka cisárskym rezom. Začali jej ho dávať 2-3x do izby, aby ho prikladala. A to bez akéhokoľvek vysvetlenia a inštrukcií. Dieťa je veľmi spavé, nechce ťahať. Ani veľmi neplače.

Existuje nejaký spôsob ako prinútiť dieťa ťahať?

Je potrebné požiadať o nejaké vyšetrenie dieťata?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvých dňoch po pôrode je pre dieťa a matku najdôležitejší čo najväčší kontakt - ideálne koža na kožu. Matka a dieťa by nemali byť oddelení. Kontakt by mal byť čo najtesnejší - teda žiadna zavinovačka. Ideálne bábätko len v plienke na hrudi mamičky, aby malo čo najlepší prístup k dojčeniu.

Pri dojčení je dobré často striedať prsia. A to aj niekoľkokrát za jedno dojčenie. Spavosť môže byť spôsobená okrem iného aj novorodeneckou žltačkou. O to viac je dôležitý kontakt koža na kožu a striedanie pŕs. Nedávať cumlík. Ak treba dokrm, tak nie fľaštičkou.

Po pôrode sekciou je situácia zložitejšia. Záleží ako sa hojí jazva a ako sa mamička cíti. Kontakt spravidla nie je možný tak intenzívne, takže platí opäť dojčiť tak často, ako to len ide. Znova koža na kožu a často striedať prsia.

Pokiaľ sa situácia nebude lepšiť, tak je dobré sa poobzerať po LP v okolí. Tá by po návrate domov poskytla podporu, aby sa nerobili drobné chybky a nedorozumenia.

V prvých dňoch a týždňoch sa všetko ešte len rozbieha a je veľká šanca, že mamička bude plne bez problémov dojčiť.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová