Od akého veku majú byť detičky bez nočného papania?

Zodpovedané
14. júl 2023

Dobrý deň,

dieťa papá materské mliečko už len pred spaním a raz počas nočného spánku. Počas dňa mliečko nepije, lebo papá príkrmy. A moja dilema. Počas dňa sa mi mlieko nazbiera ako tak na jednu porciu mliečka pred spaním. V nočnom papaní je mlieka menej.

Od akého veku majú byť detičky bez nočného papania?

U nás je problém, že dieťa nevie a nechce piť z fľaše. Chcela som materské mlieko zameniť za umelé.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ nepíšete, ako je bábo staré. Pokiaľ dieťa dostáva príkrmy, neznamená to, že by sa nemalo dojčiť. Správne sa príkrm pridáva k dojčeniu, nie že sa dojčenie nahrádza príkrmom.

Môžete teda normálne dojčiť podľa potrieb dieťaťa. Nadojčiť pokojne po podaní príkrmu, alebo ak dieťa chce, tak pred príkrmom a potom dať bežnú stravu pre daný vek. Čím častejšie budete dojčiť, tým viac budete mať mlieka. Čím menej budete dojčiť, tým menej mlieka bude – to je základný princíp dojčenia.

Nie je možné určiť, od akého veku dieťa nemá jesť v noci. Dieťa si samo určí, kedy začne spať celú noc.

Ak chcete prestať dojčiť a začať dávať umelé mlieko, možno to samozrejme aj bez fľaštičky, jednoducho do hrnčeka s náustkom či normálne pohára. Je však dôležité si uvedomiť, že UM je vždy iba náhrada. Materské mlieko a jeho kvalitu nemožno nahradiť najlepším umelým mliekom. Je to niečo ako domáci vývar a polievka z vrecka.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová