Odporúčate klobúčiky na dojčenie?

Zodpovedané
2. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už v pôrodnici som začala kvôli bolesti bradaviek používať silikónové klobúčiky na bradavky. Potom som sa snažila priložiť bábätko na prsník aj bez, ale nevedelo sa prisať na bradavku. Väčšinou ho teda prikladám už hladné, takže vyskúšam to bez klobúčiku. Bábo nemá trpezlivosť, hneď je nervózne a začne plakať. Nakoniec aj tak klobúčik dám.

Dočítala som sa, že používanie rýchlo klobúčikov je “začiatok konca dojčenia” . Dojčiť určite chcem.

Môžem podľa Vás kľudne pokračovať v dojčení s klobúčikmi?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem ako je bábätko staré, takže iba všeobecne o klobúčikoch. Klobúčik nie je pomôcka určená pre liečbu boľavých bradaviek. Nemajú bradavky chrániť, možno ich využiť maximálne ako "náhradu" bradavky pri bradavkách vpáčených či veľmi plochých. Aj tak však často nie sú potrebné, bábätká sa dokážu prisať aj na bradavku plochou či vpadnutú.

Dlhodobé používanie klobúčika štatisticky dojčenia sťažuje. Častejšie sa objavuje problém s laktáciou a dostatkom mlieka, či rizikom kvasinkovej infekcie a pod.

Silikón skrátka tvorí bariéru medzi pusinkou bábätka a bradavkou. Dojčenie je o chémii o kontakte a styku slín bábätka s Vašou kožou a o každom pohybe jazýčka. To všetko cez klobúčikom funguje s ťažkosťami.

Moja rada - stále skúšajte prikladať bez klobúčika. KAŽDÉ bábätko to časom zvládne. Dbajte na veľa otvorené ústa bábätka. Odporúčam skúšať pred aj po dojčení, prípadne aj počas. Napr. keď striedate prsia pod.

Buďte trpezlivá. Je prirodzené, že sa bábätko rozčuľuje, je zvyknuté na klobúčik, ten pozná. Prisávanie napriamo je trochu iný pocit a bábätko sa môže hnevať.

Rozhodne skúšajte prikladať koža na kožu, bábätko len v plienke a skúste trebárs aj samoprisatie v sacej polohe (pozri https://www.mamila.sk/sk/uvod/)

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová