Po rakovine prsníka mám odstránený jeden prsník. Ako mám dojčiť?

Zodpovedané
1. mar 2022

Dobrý deň,

čaká ma pôrod a mám odstránený jeden prsník.

Ako mám postupovať v prípade, že budem mať mlieko?

Ak mám správne informácie, tak pri dojčení treba striedať prsníky.

Mám potom striedať dojčenie z prsníka s dojčením náhrad materského mlieka z cumlíka?

Ďakujem

Dobrý deň,

občas sa stane, že bábätko preferuje jeden prsník a mamička nakoniec dojčí len z jedného prsníka. Dojčenie z jedného prsníka je teda možné a bábätko môžete bez problémov uživiť len jedným prsníkom. Laktácia sa prispôsobí. Striedať prsia sa odporúča, ale nie je to podmienka.

Pokiaľ sú v prsníku zachované mliečne žľazy, nevidím dôvod, prečo by ste nemohli plne dojčiť. Striedať s dokrmom z fľaše rozhodne neodporúčam, vedie väčšinou k pozvoľnému odstaveniu od dojčenia. Jeden prsník to hravo zvládne.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová