Poradíte mi ohľadom zmeny prisatia po prerezaní zúbkov?

Zodpovedané
4. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zmeny techniky prisatia po prerezaní zúbkov. Moja dcérka má 10 mesiacov a má 6 zúbkov. 2 má dole, 4 hore. Posledné zúbky sa jej prerezali pred 3 týždňami. Zúbky sú dlhé od 0,5 - 1 cm.

Posledný týždeň pozorujem, že dcéra má problém pri dojčení, ako keby sa nevedela správne prisať. Resp. správne sať. Potiahne 2x a má pauzu. Najhoršie je to na začiatku a na konci, keď tok mlieka nie je dostatočne silný. Spodné zúbky sú pekne prekryté jazykom. Spodná pera pekne prilieha na prsník. Mám pocit, akoby jej vadili horné zúbky.

V noci a v polospánku pije pekne. Cez deň nastáva problém. Taktiež som si všimla, že rovnako zle sa jej cumle cumlík, ktorý používa iba pri zaspávaní.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tu je veľmi ťažká akákoľvek odpoveď.

Zúbky všeobecne pri dojčení nevadia. Dojčia sa aj deti už s plne vyvinutým mliečnym chrupom.

Pravdou je, že deťom môže chvíľu trvať, kým si na novinku v ústach zvyknú a pochopia, ako s prsníkom zaobchádzať v prípade, že sú zúbky už vonku.

Budete musieť skúšať hľadať polohu, ktorá vyhovuje. Napr. dojčenie v sede, v tzv. sacej polohe - je u väčších detí veľmi časté.

Ak sa v pokoji nadojčí v noci, kedy mlieko tečie dostatočne, môže byť dôvodom skôr než zúbky práve slabšie tok mlieka.

Neviem, ako postupujete v zavádzaní príkrmov. Pozor však na vynechávanie dojčenia a jeho nahrádzaniu príkrmom. Vtedy dochádza k dlhým pauzám medzi dojčením a tým k poklesu laktácie.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová