Potrebuje 11 mesačné dieťa ešte materské mlieko?

Zodpovedané
7. feb 2021

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom odsávania mlieka. Máme 11 mesačného synčeka. Mali sme situáciu, že synček šiel cisárskym rezom, kontakt koža na kožu neprebehol. Ani doma, pretože sa manžel bál, že mu bude zima. Dokrmovaný bol fľaškou už v pôrodnici.

Zo začiatku bol čiastočne kojený, avšak zaspával na prsníku a slabo ťahal. Vždy bol dokŕmený manželom z fľašky a umelým mliekom. Pomoc laktačnej poradkyne sme nevyhľadali. Manžel a ani najbližšia rodina neverili, že by to pomohlo. Myslia si, že nie som na to stavaná, aby som mohla dojčiť. Mám útlu postavu, malé prsia. V nemocnici povedali, že má zlý tvar bradaviek.

Skúšala som Senovku a Benedikt 3*3 tablety. Veľmi to tvorbu nezvýšilo. Skúšala som aj čaj z Dm materské mliečko. Taktiež sme skúšali cez cievku dokrmovať no potom synček začal odmietať prsník, odťahovať sa a už to nešlo ani za pomoci cievky.

Dalo sa už len v noci a v 4 mesiacoch prišlo k úplnému odstaveniu. Bolo to veľmi stresujúce, veľmi som sa snažila no manžel to berie skôr z pohľadu, že materské mliečko nepotrebuje a stačí mu umelé, veď ani jeho ani moja mama nedojčili.

Pridružili sa k tomu psychické stavy úplnej beznádeje, nedostatočnej pomoci od okolia, pocity zlyhania čo stále trvá. Od vtedy sa synčekovi snažím odsávať, aj keď mlieka som mala vždy málo, podarilo sa mi odsať za 24 hodín iba okolo 150 ml. Teraz keď mal malý 8 mesiacov sme skončili v nemocnici na deň, tam nebola možnosť odsávať. A tvorba sa ešte znížila.

Potom som dostala na Vianoce ovčie kiahne, dva týždne po mne syn. Skončilo to tak že teraz ledva 20 - 30 mililitrov odsajem.

Je ešte možnosť tvorbu zvýšiť?

Syna nosím aj v šatkách a aj v nosiči. Snažím sa masírovať Weleda olejom, avšak tvorba sa zastavila na 20 - 30 ml za 24 hodín.

Je pravda, že dieťatko už materské mliečko nepotrebuje od 4 mesiacov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

veľmi ďakujem za Vaše pripomienky a popis Vašej histórie dojčenia. Je veľmi, veľmi typická.

Predovšetkým Vám chcem s úplnou istotou povedať, že na dojčenie naozaj ste stavaná. Vaše prsia boli stvorené PRE DOJČENIE A PRE NIČ INÉ. Na veľkosti pŕs, ani postavy VÔBEC NEZÁLEŽÍ. Vaše bradavky sú absolútne správne a boli stvorené preto, aby sa z nich kojilo.

To, ako dojčenie nakoniec dopadlo je súhra všetkých možných mýtov, chybného spôsobu dokrmu už od pôrodnice a následne aj doma, nedostatku odbornej pomoci laktačnej poradkyne aj nedostatku vhodnej podpory doma.

Neobviňujem Vášho manžela či rodinu, toto sa deje veľmi často. Sme vychovávaní v predstave, že fľaša je bežnou súčasťou výbavičky (už malé dievčatká dostávajú bábiky - bábätká s fľaštičkou). Naše mamičky často nedojčili, alebo len veľmi krátko a muži len veľmi obmedzene chápu rozmer, ktorý dojčenia pre ženu má. Verím, že sa snažili Vám pomôcť, uľahčiť, zjednodušiť starostlivosť takým spôsobom, aký považovali za najlepší.

Teraz k Vašim otázkam - je pravda, že dojčené deti majú štatisticky viac výhod pred deťmi kŕmenými UM. Sú celkovo zdravšie, menej často hospitalizované, menej často trpia obezitou a mnoho ďalších. Pre tieto ukazovatele je najzásadnejšie dojčiť aspoň prvé 3 mesiace života.

Nebudem Vám ale klamať. Platí, že čím dlhšie dojčíte, tým viac výhod pre Vás i Vaše dieťa. Dlhodobé dojčenia všetky uvedené ukazovatele ešte umocňuje a je zdravé aj pre mamičku - nižšie riziko rakoviny, osteoporózy, atď.

Ste skvelá, že ste dokázala tak dlho odsávať a dávať svojmu synovi materské mlieko. Je to obdivuhodné a ja Vám skladám obrovskú poklonu.

Nakoniec ohľadom aktuálneho stavu a ďalšieho odsávania - je ťažké odhadnúť, či sa dá ešte zvýšiť množstvo mlieka. Všeobecne platí, že čím viac a častejšie odsávate, tým viac mlieka sa vytvorí, ale dojčenie samo o sebe nerobí zo ženy skvelú mamu. Je to jedna z mnohých vecí, ktorá matku a dieťa spája, ktorá je len ich, je to ich intímne súznenie.

To však možno docieliť aj inak - napríklad práve nosenie je veľmi kontaktný činnosť. Skvelá mama ste aj keď už nedojčíte, skvelá mama budete, aj keď už nebudete odsávať. Môžete v tom pokračovať a dávať chlapčekovi to, čo odsajete, ale netreba to siliť a žmýkať zo seba každú kvapku, napríklad aj na úkor Vašej pohody.

Váš syn potrebuje pohodovú, usmievavú, spokojnú mamu, ktorá s ním bude blbnúť, maznať sa, vyvádzať, čítať mu a rozprávať riekanky.

Moc Vám fandím a posielam veľa spokojnosti.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová